Kod TRA daje jasność

Dobór właściwej opony (do robót ziemnych) do odpowiedniej maszyny odbywa się na podstawie międzynarodowego i standardowego kodu TRA. Kod ten umożliwia natychmiastowe sprawdzenie, jaka opona jest odpowiednia dla danego zastosowania.

Kod TRA daje jasność

Kod TRA jest międzynarodowym standardem akceptowanym przez następujące organizacje: ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna), ETRTO (Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Obręczy), TRA (Stowarzyszenie ds. Opon i Obręczy) oraz JATMA (Japońskie Stowarzyszenie Producentów Opon Samochodowych). 
Organizacje te zdefiniowały 4 typy opon do robót ziemnych, w zależności od zastosowania, oraz opon przemysłowych. Kategorię tę można znaleźć na boku opony. Rozróżnia się:

Use Profiles
C = Compactor (maszyny do robót drogowych i walce) 1 = Ribbed
L = Loader & Dozer (koparki i buldożery) 2 = Traction
G = Grader (równiarki) 3 = Rock
E = Earthmover (samochody wywrotki) 4 = Rock (deep tread)
IND = Industrial 5 = Rock (very deep tread)
  5S = Smooth (very deep tread)

Bieżniki

W ramach powyższych kategorii wyróżnia się (także w zależności od zastosowania) różne głębokości bieżników i wzory bieżnikow, które określa się w formie cyfr. Dana cyfra jest podawania na boku opony wraz z wcześniej wymienionymi literami. Można tam również znaleźć informacje o rozmiarze opony i koła, indeks nośności, nazwę i typ produktu producenta oraz dane na temat typu opony (bezdętkowa lub dętkowa, radialna lub diagonalna).
Typ opony dla maszyn do robót drogowych, takich jak walce, podaje się często jako „C1” i „C2”; oba różnią się od siebie stopniem gładkości profilu. Jeśli potrzeba mniej więcej standardowych opon do koparki, należy wybrać „L3”, natomiast na potrzeby cięższych warunków, np. panujących w kopalniach, stosuje się typ „L5”. Na podstawie kodu TRA można szybko wybrać prawidłową oponę dla danego zastosowania.

Ważne

Każda opona ma własne specyfikacje techniczne. Z tego względu nie można w żadnym wypadku stosować opon, które przekraczają limity dla danego obszaru zastosowania. Również odstępstwa i szczególne pozycje geometryczne dla maszyny mogą wpływać na osiągi opony. Specjaliści z Hurtowni opon Heuver oferują odpowiednią pomoc w przypadku każdego zapotrzebowania. W ten sposób mogą Państwo bez problemów korzystać z zamówionych opon.

TRA Code (EM)

Code Profile Use
C1 Smooth Compactor
E1 Ribbed Earthmover, transport
E2 Traction Earthmover, transport
E3 Rock Earthmover, transport
E4 Rock (deep tread) Earthmover, transport
E7 Flotation Earthmover, transport
G1 Ribbed Grader
G2 Traction Grader
G3 Rock Grader
G4 Rock (deep tread) Grader
G5 Rock (very deep tread) Grader
L2 Traction Loader, dozer
L3 Rock Loader, dozer
L4 Rock (deep tread) Loader, dozer
L5 Rock (very deep tread) Loader, dozer
L3S Smooth Loader, dozer
L4S Smooth (deep tread) Loader, dozer
L5S Smooth (very deep tread) Loader, dozer