Trakcja opon ciężarowych – co to jest?

W zależności od pory roku, pogody i zastosowania trakcja (czyli inaczej siła ciągnąca) opon ciężarowych jest ważnym czynnikiem. Jednak jak w zasadzie optymalizuje się trakcję opon? Chętnie opowiemy Państwu o tym więcej.
Trakcja opon ciężarowych – co to jest?

Przenoszenie mocy

Maurits Bloem, nasz kierownik produktu ds. opon ciężarowych, wie wszystko o zasadach fizyki, które rządzą oponami: „Trakcja samochodu ciężarowego pochodzi wyłącznie z jednej lub dwóch osi, w zależności od pojazdu. Osie te przenoszą całą moc na jezdnię. O trakcji decydują bloki na powierzchni opony. Dlatego na oponach zimowych znajdują się lamele, bo dzięki temu powstaje więcej bloków. Te rowki w kierunku poprzecznym zapewniają dodatkową powierzchnię i w wyniku tego większą trakcję”.

Trakcję oznacza się w postaci etykiety na oponie (przyczepność na mokrej nawierzchni) oraz przy użyciu symbolu 3PMSF. Etykietę tę przedstawiamy Państwu również na stronie danego produktu na naszej witrynie internetowej, bo ważne jest, aby wyraźnie widzieć, jaką trakcję ma dana opona.

Trakcja i etykieta energetyczna

Coraz więcej opon wykorzystuje obecnie technologię 3D, aby uzyskiwać większą trakcję, jak objaśnia Maurits Bloem: „Dzięki nowym technologiom trakcja i etykieta energetyczna opon stają się coraz lepsze. Wcześniej lamele były zwyczajnie proste, ale obecnie są one zakrzywione w obie strony. Dzięki temu stykają się one ze sobą podczas jazdy, co zapewnia większą trakcję i oszczędności dla Państwa. Dobrym przykładem tego jest opona Aeolus NEO Allroads D+”.

Chcą Państwo dowiedzieć się więcej?

Prosimy o kontakt z naszymi ekspertami pod numerem telefonu +48 (0)22 3071353. Chętnie odpowiedzą oni na pytania, które mają Państwo na temat opon ciężarowych!