Jaką obręcz koła wybrać dla poszczególnych opon ciężarowych?

Wybór odpowiedniej opony ciężarowej to jedno. Jak dobrać do nich jednak idealną obręcz koła? Z pewnością chcą Państwo bowiem uniknąć sytuacji, w której obręcz nie będzie w stanie utrzymać obciążenia. Albo że opona ulegnie wypaczeniu lub będzie drgać w wyniku nieodpowiedniego dopasowania do felgi. Maurits Bloem jest naszym kierownikiem produktu ds. opon ciężarowych. Chętnie opowie on Państwu, w jaki sposób określać, która felga pasuje najlepiej do danej opony.

Rozmiar, typ pojazdu i pozycja

„Ostatecznie jest to kwestia rozmiaru. Wymiary opony decydują w bardzo dużej mierze o tym, jaka felga będzie do niej odpowiednia. Następnie sprawdzamy, na jakiego rodzaju pojeździe będzie zamontowana opona, a także w jakiej pozycji. Części te są powiązane z wartościami podanymi na obręczy. Każda pozycja przy pojeździe wymaga mianowicie specjalnego typu obręczy”.

W jakiego rodzaju hamulce wyposażony jest pojazd?

„Osprzęt hamulcowy, który znajduje się na osi pod pojazdem, również decyduje o typie obręczy. Hamulce tarczowe i hamulce bębnowe mają bowiem inne właściwości, a więc obręcz musi być także dostosowana pod tym kątem. Dlatego ważne jest, aby zwracać na to uwagę podczas doboru właściwego jej typu. Nie zawsze jest to wyraźnie zaznaczone w informacji o obręczy, więc spokojnie mogą Państwo pytać nas o porady”.

Różne w zależności od typu pojazdu

„Każda marka samochodów ciężarowych, a nawet poszczególne typy mają własne specyficzne właściwości. Dlatego określanie tego, jaka obręcz pasuje w danym przypadku wymaga indywidualnego podejścia. Tarcza obręczy znajduje się w każdym przypadku w nieco innej pozycji i nazywamy to wartością ET. To skrót od niemieckiego „Einpresstiefe” (obsadzenie obręczy). Im niższa wartość ET, tym koło jest bardziej wysunięte na zewnątrz. Chętnie określamy wspólnie z naszymi klientami, jaka jest najlepsza obręcz dla ich sytuacji”.

W naszym podręczniku opon lub w naszym sklepie internetowym pod nagłówkiem „zalecana obręcz” i „dozwolona obręcz”, można zobaczyć dokładne dostępne rozmiary. Oczywiście ostateczny wybór należy do Państwa!
 

Chcą Państwo dowiedzieć się więcej? Nasi eksperci chętnie Państwu pomogą!

Prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 (0)22 3071353 w celu uzyskania porad na temat idealnej obręczy dla Państwa sytuacji.