Opony na oś przednią: na co zwracać uwagę?

Oś przednia to ważne miejsce samochodu ciężarowego. Każdy ruch kierownicą ma na nią bezpośredni wpływ. Dlatego warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę, kiedy chce się zakupić opony na oś przednią, aby doskonale pasowały one do Państwa potrzeb i wymagań. Przedstawiamy tutaj kilka istotnych właściwości.

Dobre odprowadzanie wody

Opony osi przedniej są pierwszymi oponami, które są podatne na poślizg hydrodynamiczny. Ponieważ oczywiście chcą Państwo temu zapobiec, opony te potrzebują odpowiednio odprowadzać wodę. Można to rozpoznać po etykiecie „Przyczepność na mokrej nawierzchni”. W przypadku opon w naszym sklepie internetowym zawsze podajemy również etykietę dla danej opony.

Prawidłowa sterowność

Ponieważ oś przednia jest osią, która kieruje samochodem ciężarowym, w przypadku używanych na niej opon prawidłowa sterowność jest absolutną koniecznością. Kierowanie musi przecież odbywać się płynnie. Oprócz tego dobrze jest również, kiedy opony osi przedniej mają odpowiednie właściwości, które umożliwiają przejazd wielu kilometrów w linii prostej, więc bez odchyleń w lewo lub w prawo. Chodzi więc o wyrównanie między nimi obiema.

Maksymalna okrągłość

Ponieważ opony przedniej osi decydują także o komforcie jazdy dla kierowcy, zalecamy wybieranie opon o maksymalnej okrągłości. Emitują one możliwie najmniej wibracji. Można to od razu odczuć w kabinie.

O jaki typ pojazdu chodzi?

Dla każdego typu pojazdu dostępne są specjalne opony osi przedniej, więc trzeba wiedzieć, do jakiego celu mają być one używane. W przypadku autobusów kursujących na liniach międzynarodowych ważne jest na przykład, aby opony pozwalały kierowcy i pasażerom na komfortowe podróżowanie na długich dystansach. Autobusy miejskie wymagają na osi przedniej opon przede wszystkim ze wzmocnioną ścianą boczną, ponieważ często mają kontakt z krawężnikami. Właśnie dlatego typ pojazdu i jego zastosowanie są tak ważne w doborze odpowiedniej opony! 

Chcą Państwo dowiedzieć się więcej? Nasi eksperci chętnie Państwu pomogą!

Prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 (0)22 3071353 w celu uzyskania porad na temat idealnych opon na oś przednią dla Państwa sytuacji.