Nacisk na podłoże i zagęszczanie podłoża: tak to działa

Jeśli jakość podłoża zostaje naruszona, jest mowa o jego zagęszczeniu. Należy temu w miarę możliwości zapobiegać, bo oznacza to mniejsze plony w okresie zbiorów. Używanie odpowiednich opon we właściwy sposób pomaga zmniejszać zagęszczenie podłoża, dzięki ograniczaniu nacisku na podłoże. Enno Schottert, kierownik ds. produktów rolniczych w firmie Heuver, objaśnia, o co dokładnie chodzi z naciskiem na podłoże i zagęszczeniem.

Im większa powierzchnia kontaktowa, tym mniejsze zagęszczenie

Pracując w polu chcemy, aby nacisk na podłoże był jak najmniejszy w celu ochrony podłoża. Jest to możliwe dzięki stosowaniu niższego ciśnienia opon, w wyniku czego zwiększa się powierzchnia kontaktowa opony. Jeśli na przykład wybierze się szersze opony z większą komorą powietrzną, znacznie zmniejsza to zagęszczenie podłoża. Traktor z oponami 650/65R38 zamiast 520/85R38 zapewnia mniejszy nacisk na podłoże.

Prędkość i obciążenie są kluczowe

Jaką oponę i z jakim ciśnieniem należy użyć w zależności od sytuacji? To pytanie często się pojawia, jak mówi Enno Schottert: „W takich przypadkach posiłkujemy się od razu kilkoma pytaniami pomocniczymi, aby dojść do prawidłowej odpowiedzi. Z jaką prędkością i obciążeniem jeździ maszyna? Jeśli nie korzystasz z systemu zmiany ciśnienia, musimy znać maksymalną prędkość i obciążenie, aby móc określić, jakie ciśnienie będzie najlepsze do takiej jazdy, aby zmniejszyć zagęszczenie podłoża”.

System zmiany ciśnienia

Jeśli korzystasz z systemu zmiany ciśnienia, możesz zawsze optymalnie wykorzystywać swoje opony. Różni nasi klienci korzystają z tego systemu i mają z nim pozytywne doświadczenia. W terenie jeździ się więc z niskim ciśnieniem opon, aby oddziaływać na podłoże z jak najmniejszym naciskiem. Na potrzeby jazdy po drodze można automatycznie i łatwo ponownie zwiększać ciśnienie dla optymalnej oszczędności paliwa i zmniejszenia zużycia. Zapewnia to dodatkową wydajność. Są Państwo zainteresowani systemem zmiany ciśnienia? Nie dostarczamy go we własnym zakresie, ale chętnie skontaktujemy Państwa z zaufanym dostawcą.

Chcą Państwo dowiedzieć się więcej?

Prosimy o kontakt z naszymi ekspertami pod numerem telefonu +31 (0)523 850 858. Chętnie odpowiedzą oni na pytania, które mają Państwo na temat opon rolniczych!