Sektor Rolniczy | Wyważanie kół obniża koszty

Opony to jedyny element pojazdu, który ma kontakt z podłożem. Dzięki nim siła silnika zostaje przełożona na ruch, co umożliwia kierowanie traktorem. Dlatego tak istotne jest dobranie właściwej opony do typu użytkowania. Odpowiednie wyważenie jest co najmniej tak samo ważne. To ono umożliwia obniżenie kosztów i wydłużenie życia opon.
Sektor Rolniczy | Wyważanie kół obniża koszty

Traktory są coraz większe i cięższe, przez co rosną także wymagania stawiane oponom. Prawidłowe wyważenie odgrywa obecnie ważniejszą rolę niż kiedykolwiek i pomaga uzyskać maksymalną żywotność opony oraz optymalny komfort jazdy. Warto zauważyć, że poniesione wydatki szybko się zwracają. Wyważenie jest najistotniejsze w przypadku opon przednich, ponieważ tam przyniesie ono największe oszczędności.

Obniżenie kosztów

Ciągniki pracują pod dużym obciążeniem. Dlatego istotne jest, aby regularnie wyważać koła. To pomoże kontrolować zużycie opon, a tym samym także ograniczy zużycie paliwa. Jeśli rozbieżność przednich opon jest zbyt duża, to wewnętrzne klocki bieżnika będą zużywać jest szybciej niż klocki zewnętrzne. Odwrotnie będzie w przypadku zbyt dużej zbieżności. W każdym wypadku nieprawidłowe wyważenie pociąga za sobą niepotrzebne koszty. Dlatego zapobieganie lub usunięcie nawet najmniejszych nieprawidłowości pozytywnie wpłynie na zużycie paliwa i opon.

Szczególne wymagania

Opony rolnicze są wykorzystywane w różnych warunkach. Dobrze dobrana opona pozwala uzyskać idealną moc pociągową, a prawidłowo wyważona opona zapewnia optymalne wykorzystanie właściwości profilu bieżnika. Jeśli dodać do tego poprawną zbieżność i wyważenie kół przednich i tylnych, to uzyskamy redukcję zużycia paliwa i wydłużoną żywotność. Zbieżność opon wynosząca 10 mm za dużo przynosi w skali roku koszty rzędu tysięcy euro, szczególnie wtedy, gdy traktor często jeździ po utwardzanych drogach.

Nowoczesne wyważanie

Profesjonalne laserowe wyważanie kół, oferowane przez ekspertów firmy Heuver, może wydawać się kosztowne. Należy jednak zwrócić uwagę, że po wyważeniu rzadziej trzeba będzie kupować drogie nowe opony. Prawidłowe i dokładne ustawienie oznacza więcej godzin pracy i mniejsze zużycie, a zatem dobry zwrot z inwestycji w opony. Również przy zakupie nowego traktora trzeba upewnić się, że koła zostaną wyważone przed użyciem, co nie zawsze jest oczywiste.

Zalety

Zalety pojazdu rolniczego o prawidłowo wyważonych kołach:

  • równomierne zużywanie się opon,
  • mniejsze zużycie paliwa,
  • większa moc do wykorzystania,
  • mniejsze zużycie końcówek drążka sterowniczego,
  • mniejsze zużycie łożysk kół,
  • mniejsze obciążenie silnika,
  • większy komfort jazdy,
  • niższe koszty operacyjne.