Bieżniki i klocki opon rolniczych

Powierzchnia kontaktowa opony decyduje o sile ciągnącej w terenie. Właśnie dlatego na powierzchni większości opon rolniczych znajdują się klocki. One właśnie wykonuję tę pracę. Jednak nie dotyczy to wszystkich typów opon. Dobór odpowiedniego ogumienia zależy bowiem od zastosowania. Enno Schottert, kierownik ds. produktów rolniczych w firmie Heuver, objaśnia, jakie bieżniki wykorzystuje się w rolnictwie.

Opony klockowe

Kiedy myśli się o oponach do traktorów, przed oczami stają od razu opony klockowe. Klocki na powierzchni opony mają zazwyczaj charakterystyczny kształt jodełki, wskazując również od razu kierunek jazdy na potrzeby ich montażu. Kształt jodełki zapewnia zarówno siłę ciągnącą, jak i umożliwia samoistne czyszczenie opon klockowych.

Wskazówka od Enno Schottert: „Jeśli przednie opony traktora zużywają się nierównomiernie na skutek zmiennego obciążenia przedniej osi, zalecamy niekiedy zamontowanie przednich opon w przeciwnym kierunku na czas transportu drogowego. Wtedy ponownie korygują się one samoistnie, a bieżnik odzyskuje swój regularny kształt. Również w pozycji wleczonej zalecamy od czasu do czasu odwrotny montaż, ponieważ wtedy opony wcześniej się luzują. Można to robić jednak wyłącznie na polach, a nie na terenach zielonych, bo w innym wypadku opony działają zbyt agresywnie względem podłoża”.

Opony drogowe

Ich nazwa mówi już wszystko: opony drogowe są przeznaczone do traktorów, które jeżdżą przede wszystkim po drogach. Mają one więc całkowicie inną powierzchnię toczną od innych opon. Nie są to opony klockowe, ale bardziej opony blokowe. Powierzchnia kontaktowa z drogą jest duża i płaska, co zapewnia mniejsze zużycie podczas jazdy. Oczywiście różnicą jest również to, że opona drogowa może jeździć po drodze z tym samym ciśnieniem.

Stworzono nawet specjalne opony dla sytuacji, w której jeździ się zarówno w terenie, jak i po drodze. Specjalnie dla Państwa sprawdziliśmy, na co należy uważać w takich sytuacjach. Więcej informacji można znaleźć w artykule Opony rolnicze na drodze. Jak sami Państwo widzą: firma Heuver to właściwy adres, jeśli chodzi o wszystkie niezbędne informacje i właściwe opony dla Państwa zastosowań!

Potrzebują Państwo porady na temat tego, jakie opony są Państwu potrzebne?

Prosimy o kontakt z naszymi ekspertami pod numerem telefonu +31 (0)523 850 858. Chętnie odpowiedzą oni na pytania, które mają Państwo na temat opon rolniczych!